Mateřská škola se v pondělí proměnila v kouzelný svět plný her, zábavy a překvapení. U příležitosti Mezinárodního dne dětí si pro deti pedagogové ve třídách připravili bohatý program.

Hned ráno se školka rozzářila barvami nejrůznějších masek. Piráti, princezny, superhrdinové i roztomilá zvířátka. Děti s nadšením ukazovaly svým kamarádům kostýmy a s úsměvem na tváři se vrhaly do připravených her a soutěží.

Na zahradě se tyčil obrovský skákací hrad, který lákal k dovádění a skotačení. Na závěr celé akce se rozdávaly sladké odměny a drobné dárečky, které rozzářily dětské úsměvy.

Oslava MDD v mateřské škole se vydařila na jedničku. Děti si užily pestrý program plný her, soutěží, pohádkových postav a skotačení na skákacím hradě.

A jak se proměnily paní učitelky?

Dne 25.4. 2024 se děti z naší školky zúčastnily již druhého ročníku Školka CUP, který pořádá SK Aritma ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Celkem se z naší školky do turnaje přihlásilo přes 20 dětí, které se za doprovodu učitelek a provozních zaměstnanců vypravily užít si sportovní fotbalový den.
Mateřská škola Čínská měla celkem 4 družstva o pěti členech v každém z týmů. Jednotlivé zápasy byly dlouhé osm minut, při kterém se děti volně střídaly podle jejich sil. V letošním roce se proti naší školce postavily děti ze školek MŠ Sbíhavá, MŠ Červený vrch a MŠ Na Dlouhém lánu. I tyto školky měly utvořených několik týmů, takže zápasů bylo opravdu hodně. Zápasy byly pro děti velmi zábavné, a ačkoliv nám počasí příliš nepřálo, všichni si tento sportovní den náramně užily.

A jak se nám dařilo?

Tým 1 vstřelil 7 gólů, týmu 2 se podařilo vstřelit 10 gólů a týmu 3 dokonce 14 gólů, tým 4 vstřelil 9 gólů.

Naše mateřská školka byla pozvána na slavnostní akci v areálu Posádkového velitelství AČR.

Slavnost byla zahájena exhibičním vystoupením jednotky Čestné stráže, poté si děti se svými třídními učitelkami mohly prohlédnout knihovnu, kancelář velitele posádky, síň tradic, uložení slavnostního praporu, vystavená vojenská vozidla a vojenskou výstroj. Na jednotlivých stanovištích si mohly děti prohlédnout vojenské zbraně a namalovat vlastní terč, vyzkoušely si poskytnutí první pomoci na figurínách, na stanovišti kurzu přežití proběhla ukázka stavby stanu a důležité věci pro přežití v terénu. Dále byla připravena stanoviště pro sportovní vyžití – hod granátem a překážková dráha.

Spolupráce mezi posádkou a mateřskou školou je na nadstandardní úrovni a jsme rádi, že můžeme dětem přiblížit práci vojáků při obraně státu a tím u nich vzbuzovat pocit bezpečí.

Co jsme v roce 2023 udělali pro životní prostředí?

Díky obyvatelům se naše Mateřská škola Čínská, příspěvková organizace může za rok 2023 pochlubit výsledky sběru vysloužilého elektrozařízení předaného ke zpětnému odběru o celkové hmotnosti 0,09 t. Ušetřili jsme tak spotřebu elektřiny a snížili produkci skleníkových plynů. Nespotřebovali jsme ropu, železnou rudu, měď a hliník, které jsou potřebné pro průmyslovou výrobu. Nahradili jsme je právě recyklací odevzdaných spotřebičů.

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů, který najdete ve vestibulech mateřské školy.

Vyplývá z něj, že díky našim odpovědným obyvatelům došlo za rok 2023 k úspoře produkce CO2 o 1,01 tun. Tipnete si, kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 1 ks!

Také nebylo nutné vytěžit a spotřebovat 52,78 litrů ropy. Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 2 krát.

Došlo také k úspoře 543,33 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 544 krát.

Z odevzdaného množství spotřebičů se podařilo vrátit do výroby 52,16 kg železa. Takové množství recyklovaného železa je možné použít pro výrobu 3 ks nových praček, aniž by bylo nutné těžit železnou rudu.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se také podařilo získat 1,80 kg mědi, což stačí pro ražbu 321 1€ mincí, nebo 2,18 kg hliníku, který by stačil na výrobu 146 plechovek o objemu 0,33 l.

Dne 27.3.2024 navštívily děti v doprovodu paní učitelek a asistentek Dům s pečovatelskou službou ve Šlejnické ulici, aby potěšily v předvelikonočním čase babičky a dědečky. Děti nejprve zazpívaly pásmo jarních písniček, potom nazdobily zahradu velikonočními vajíčky a nakonec společně se seniory zasadily na zahradu stromek, který jsme jim darovali o Vánocích.

TVOŘENÍ NA JARMARK

BERUŠKY

KOŤATA

MOTÝLI

MYŠKY

VRABCI

MEDVĚDI

TVOŘENÍ PRO BABIČKY A DĚDEČKY Z DPS

BERUŠKY

KOŤATA

MOTÝLI

MYŠKY

VRABCI

MEDVĚDI

Na pondělí 25. března 2024 si třída Medvídků připravila velikonoční průvod s krátkým programem, během kterého navštívila všechny třídy naší školky. Děti byly oblečené do barevných triček odpovídajících dnům velikonočního týdne (modré pondělí, šedé úterý…) a ostatním kamarádům vysvětlily, co se k těmto dnům váže za tradici. Do tříd jsme vstoupili s říkadlem Přišlo jaro do vsi, které navodilo tu správnou jarní atmosféru. Dětem na třídách jsme dávali také různé velikonoční hádanky a děti si tak plně zasloužily svou sladkou odměnu – velikonočního perníkového beránka. Na konci vystoupení vyšupal jeden z chlapců děvčátka i paní učitelky pomlázkou, děti odříkaly koledu Hody, hody doprovody a v každé třídě jsme dostali barevnou mašličku na pomlázku.